حجت ‌الاسلام قرائتی، رئیس ستاد اقامه نماز کشور: به مسجدی رفتم که آنجا «مرگ بر امریکا» نمی‌گفتند علت را پرسیدم گفتند اینجا مسجد سیاسی نیست. برایشان سخنرانی کردم و گفتم به نظرم شما ۵۰ درصد خوبید. در قرآن آمده «اشداء علی الکفار». در بین شما، عمل به «اشداء علی الکفار» دیده نمی‌شود.
من حقوق‌دان نیستم و هفت کلاس درس خواندم اما برخی کتاب‌هایم در دانشگاه تدریس می‌شود. ۲۶۰۰ نکته حقوقی از قرآن استخراج کرده‌ام و اکنون به کتاب درسی در دانشگاه تبدیل شده است.

چندی پیش نیز جناب ایشان در یک جلسه‌ی رسمی، یک فِلش مموری (حافظه‌ی جانبی) از جیب‌شان در آورده و گفتند: » این فِلش به این کوچکی بیش از دویست کتاب و چندین مقاله را در خود جا داده است؛ آن‌وقت بعضی‌ها در علم امامِ هادی و امام زمان(علیهم‌السلام) که در کم‌سالی امام شدند، شُبهه می‌کنند!»
این ادبیات و ساده‌سازی‌های جناب قرائتی در سال‌های نخست برنامه‌ی درس‌هایی از قرآن ممکن بود مؤثر نشان دهد؛ ولی الآن نتیجه‌ی عکس می‌دهد. این که ایشان هفت کلاس درس خوانده‌اند یا بیش‌تر و کم‌تر مهم نیست، امّا تدریس کتاب‌های ایشان در دانش‌گاه نشانه‌ی قوّت آن کتاب‌ها نیست. شاید تدریس این‌گونه کتاب‌ها سبب شده است که کم‌تر دانش‌جویی درس‌های معارف را جدّی بگیرد.

پاسخ دهید