اراده ی خدای متعال بر بقاء مذهب است؛
بالا و پائین داشته؛
موانعی آمده اند؛
گاهی مزاحمت هائی شده؛
اما مذهب تکان نخورده؛

این هم یک نمونه:
مهمانی شعبانیه ۸۳ ساله شد
جمعه شب منزل آیت‌الله‌العظمی سید موسی شبیری زنجانی شاهد برگزاری هشتاد و سومین مهمانی شعبانیه بود.

ایشان در کتاب «جرعه‌ای از دریا» شکل‌گیری این مهمانی را این‌چنین روایت کرده‌اند:
رضاشاه برای از بین بردن حوزه و روحانیت تمام توان خود را به کار برد؛ به‌گونه‌ای که مرحوم حاج شیخ اواخر عمرش از بقای حوزه علمیه به کلّی مأیوس شده بود؛ شرایط هم به حسب ظاهر به گونه‌ای بود که حوزه باقی نمی‌ماند و مرحوم حاج شیخ تلاش می‌کرد لااقل تا زنده است، حوزه از هم نپاشد. وی به آقایان قم می‌فرمود: «اگر سه روز بعد از وفات من حوزه را نگه دارید، روح من در آن عالم از شما ممنون می‌شود».

مرحوم حاج آقای والد هم مأیوس بود و درباره ماندن در قم استخاره نمی‌کرد بلکه برای رفتن به جاهای دیگر استخاره می‌کرد. مرحوم آقای حاج سید محمد زنجانی [پدر حاج سید ابوالفضل و حاج‌آقا رضا زنجانی] به ایشان گفته بود:راجع به قم استخاره نکردید؟
مرحوم والد گفته بود: «من مأیوسم».

آقای حاج سید محمد گفته بود: «نه، مأیوس نباشید» .
مرحوم والد استخاره کردند؛ جواب آمد: «أقیموا الدین و لا تتفرّقوا فیه» (آیه ۱۳ شوری). وقتی این آیه آمد، ایشان تصمیم گرفتند در قم بمانند. حاج شیخ در ۱۷ ذی‌قعده ۱۳۵۵ [برابر با ۱۰ بهمن ۱۳۱۵] مرحوم شد.

مرحوم حاج‌آقای والد می‌فرمود:
«چون دو وقت تبلیغی مهم حوزه (یعنی محرم و ماه رمضان) نشانه بقای حوزه است، به نظرم آمد اگر تا ماه رمضان آثار انحلال حوزه ظاهر نشود، معلوم می‌شود قرار نیست حوزه متلاشی شود و اگر قرار باشد حوزه از بین برود، در همین ایام مشهود می‌شود. لذا با خود تعهّد کردم (البته نذر نبود) که اگر تا ماه رمضان ۱۳۵۶ حوزه باقی بماند، هر سال در ماه شعبان به رفقا سور بدهم، چون اگر بنا بر جلوگیری و انحلال حوزه باشد، در ماه شعبان آثارش ظاهر می‌شود».
ایام سپری شد و تا ماه شعبان حوزه پابرجا ماند، لذا مرحوم حا‌ج‌آقا به عهدش عمل کرد و هر سال در ماه شعبان (البته روزش نامشخّص بود) به رفقایش سور می‌داد.
این مجلس سور تا آخرین سال حیات ایشان ادامه داشت. در آخر ماه رمضان ۱۳۹۳ [برابر با ۵ آبان ۱۳۵۲] ایشان به رحمت خدا رفت. در آخر ماه شعبان حال ایشان بد شد. وقتی افاقه پیدا کرد، پرسید: «آن مجلس سور برگزار شد یا نه؟»ما گفتیم: «بله». بعد از وفات ایشان هم مجلس سور ادامه پیدا کرد.

این گزارش آیت‌ الله العظمی شبیری زنجانی از این مهمانی قدیمی است که جمعه شب برای هشتاد و سومین سال متوالی در منزل ایشان برگزار شد.
حوزه ی پر افتخار شیعه هنوز پابرجا است .

پاسخ دهید