حجت الاسلام محمد رضا باقر‌زاده، عضو هیأت علمی مؤسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری رسا گفت: بی‌تردید باید علت موافقت رژیم‌ صهیونیستی از همه‌پرسی عراق واکاوی شود تا آشکار گردد که اساساً چه ارتباطی میان همه‌پرسی اقلیم کردستان عراق با این رژیم نامشروع وجود دارد.

وی با اشاره به همه‌پرسی اقلیم کردستان عراق، بیان داشت: برگزاری همه‌پرسی در اقلیم کردستان، سؤالات بسیار مهمی را مطرح می‌کند.

حجت الاسلام باقر‌زاده با بیان این که باید بررسی کرد که چه کسانی از تجزیه عراق و ایجاد کشوری به نام کردستان سود می‌برند، اظهار داشت: رژیم اشغالگر قدس تنها کشوری است که در جهان با همه‌پرسی اقلیم کردستان عراق موافقت کرده است.

وی ادامه داد: بی‌تردید باید علت موافقت رژیم‌ صهیونیستی از همه‌پرسی عراق واکاوی شود تا آشکار گردد که اساساً چه ارتباطی میان همه‌پرسی اقلیم کردستان عراق با این رژیم نامشروع وجود دارد.

نمی‌توان پذیرفت که اسرائیل خیرخواه و مدافع حقوق مردم اقلیم کردستان است

عضو هیأت علمی مؤسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) ابراز داشت: صهیونیسم سود بیشتری از تجزیه عراق و تشکیل کشور مستقلی به نام کردستان خواهد برد؛ از رژیمی که پایه‌های حکومتش بر اساس آپارتاید، نسل‌کشی و اشغالگری بنا شده است، نمی‌توان پذیرفت که خیرخواه و مدافع حقوق مردم اقلیم کردستان عراق باشد.

وی با اشاره به فلسفه حمایت‌های اسرائیل از همه‌پرسی کردستان، تصریح کرد: اسرائیل گمان می‌کند که با تشکیل کشور کردستان می‌تواند همکاری‌های استراتژیکی با این کشور داشته باشد.

محقق و پژوهشگر علوم سیاسی گفت: در منطقه‌ای که اسرائیل توسط کشور‌های عربی احاطه شده است، وجود یک حلقه متشکل از کشور‌های غیرعرب می‌تواند برای اسرائیل سرمایه‌ای بزرگ تقلی شود، چرا که می‌تواند بر روی همکاری‌های نظامی و اطلاعاتی این کشور حساب ویژه‌ای باز کند.

وی خاطرنشان کرد: از سوی دیگر اسرائیل گمان می‌کند کردستان می‌تواند یک حوزه نفوذ برای این رژیم اشغالگر فراهم آورد تا با فشار‌های سیاسی علیه ایران، عراق و ترکیه، از این کشور‌ها امتیاز‌های مختلفی بگیرد.

با تحقق طرح اسرائیل بزرگ جهان عرب باید از هم پاشیده شود

استاد حوزه و دانشگاه با تأکید بر این که طرح تشکیل اسرائیل بزرگ در سال ۱۹۸۲ از سوی اسرائیل، پیش‌بینی شده بود، عنوان کرد: با تحقق طرح اسرائیل بزرگ جهان عرب باید از هم پاشیده شود، چرا که در این طرح کشور‌های منطقه بر اساس خطوط فرقه‌ای و قومیتی از یکدیگر جدا خواهند شد.

وی افزود: یکی از آن قومیت‌ها کرد‌ها هستند که می‌توانند مقدمه‌ای برای تشکیل بخشی از اسرائیل بزرگ شوند. به همین دلیل است که اسرائیل در سال‌های ۱۹۶۸ و ۱۹۹۳ با مصطفی بارزانی، پدر مسعود بارزانی برای تشکیل اسرائیل بزرگ تماس‌هایی برقرار کرده بودند، ولی به سبب شرایط خاص منطقه موفق به اجرای این طرح نشدند.

حجت الاسلام باقر‌زاده ابراز داشت: از دیگر دلایلی که اسرائیل از همه‌پرسی اقلیم کردستان عراق حمایت می‌کند، می‌توان به انزوای این رژیم اشغالگر در منطقه اشاره کرد؛ اسرائیل به دنبال متحدی غیرعرب است تا به انزوای خود در منطقه پایان دهد.

این کارشناس حقوق بین‌الملل یادآور شد: در تاریخ منطقه، کرد‌ها ارتباط ویژه‌ای با ملت فلسطین داشته‌اند اما به مرور زمان اسرائیل کوشید تا ارتباط مردم این اقلیم با فلسطینی‌ها را به حالت ترحم و هم‌دردی با اسرائیل تغییر دهد.

وی تصاحب بی‌دردسر انرژی توسط اسرائیلی‌ها را از دیگر انگیزه‌های صهیونیسم در حمایت از اقلیم کردستان عراق برشمرد و اظهار داشت: ۷۷ درصد نفت اسرائیل از منابع نفتی کرکوک تأمین می‌شود و با تجزیه عراق و تشکیل کشور مستقل کردستان، اسرائیل به راحتی و بدون هیچ مشکلی می‌تواند به این منابع دسترسی داشته باشد.

یک دگرگونی سیاسی ـ فرهنگی در منطقه در حال شکل‌گیری است

حجت الاسلام باقر‌زاده با اشاره به برافراشته شدن پرچم رژیم صهیونیستی در اقلیم کردستان عراق، تصریح کرد: متأسفانه در نقاط مختلف این اقلیم پرچم اسرائیل نصب شده است و شعار ما اسرائیل دوم هستیم سرداده می‌شود؛ این حرکات نشانه آن است که یک دگرگونی سیاسی ـ فرهنگی در منطقه در حال شکل‌گیری است تا با استحاله عقاید ملت اقلیم کردستان عراق، آنها را به دوستداران و طرفداران صهیونیسم، تبدیل کند.

وی با بیان این که اوضاع فعلی اقلیم کردستان عراق بی‌رابطه با تلاش‌های گذشته آمریکا در حمایت از کردها نیست، خاطرنشان کرد: هنگامی که صدام در سال ۱۹۹۱ به کرد‌ها حمله کرده و از آنها تلفات می‌گرفت، آمریکا با برقراری منطقه پرواز ممنوع، عنایت ویژه‌ای نسبت به آنها داشت و همچنین در سال ۲۰۰۳ که عراق توسط نیروی نظامی آمریکا اشغال شد، مجدداً امتیاز‌های ویژه‌ای به این منطقه اختصاص دادند تا بستری مناسب برای فعالیت‌های آینده اسرائیل در منطقه فراهم شود.

عضو هیأت علمی مؤسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) گفت: هر چند اسرائیل می‌کوشد تا مشابهت‌هایی میان خود و کرد‌های منطقه ایجاد کرده و آن را به ملت کُرد تلقین کند اما در حقیقت هیچ شباهتی میان اسرائیل و مردم اقلیم کردستان وجود ندارد.

وی ادامه داد: کرد‌ها فاصله‌ای بسیار با اسرائیلی‌ها دارند، چرا که کرد‌ها اشغالگر نیستند و از قدیم جزء مردم بومی و ملتی اصیل در منطقه به شمار می‌آیند در حالی که صهیونیست‌ها هیچ ریشه‌ای در فلسطین ندارند و با اشغالگری آن را تصاحب کرده‌اند.

محقق و پژوهشگر علوم سیاسی با اشاره به دلایل عدم حمایت آمریکا از رفراندوم کردستان عراق، تصریح کرد: آمریکایی ها به حسب ظاهر و منافقانه از همه پرسی اقلیم کردستان حمایت نمی کنند.