1. خوشمزگی/ بی مسوولیتی / بدجنسی برخی از ما در فضای مجازی مثل این كه تمامی ندارد و فقط دنبال فرصت مناسب هستیم. سایت / برنامه «دیوار» را راه اندازی كرده اند تا همه افراد جامعه بتوانند به راحتی، با حذف واسطه ها و با صرفه جویی در وقت و هزینه كالاهای مورد نیاز خود را بخرند یا بفروشند. هزاران نفر هم هر روز با استفاده از این سایت در حال رفع مشكلات خود و حتی كسب درآمد هستند. در كنار آن، یك نفر می آید وسائل استعمال موارد مخدر را می فروشد، آن دیگری سر دیگران را كلاه می گذارد، و حتی آن را ابزاری برای خفت گیری و زورگیری در فضای حقیقی قرار می دهد، از مشتری هزینه دریافت می كند بدون این كه جنسی تحویل دهد، شرایط دروغین برای كالای خود اعلام می كند، در فضای حقیقی با فروشنده قرار می گذارد و به بهانه بررسی كیفیت خودرو، آن را سرقت می كند. نتیجه این كه پلیس فتا با ارسال نامه‌ای به دادسرای جرایم رایانه‌ای خواستار مسدودسازی این سایت می شود (سایت پارسینه، ۱۸ بهمن ۱۳۹۷)، هرچند خوشبختانه هنوز فیلتر نشده است.
  2. هدف مكتوب حاضر دفاع از سایت «دیوار» به طور خاص نیست؛ بلكه آن را بهانه ای قرار داده برای آسیب شناسی رفتارمان در فضای مجازی، و تاكید بر این كه چگونه سوءاستفاده عده ای محدود، می تواند به آسانی موجب ضرر و زیان هزاران نفر دیگر و محروم شدن كل جامعه از امكانات این فضا شود. جالب این كه به مجرد فیلتر شدن همه ما به نهادهای فیلتركننده اعتراض می كنیم، بدون این كه در مواردی كه رفتار خودمان موجب آن شده، به این رفتارها اعتراضی داشته باشیم.
  3. اخلاقی شدن / بودن فضای مجازی و تداوم خدمات آن نیازمند احساس مسوولیت چند گروه است و بدون همكاری همه آنها این كار به سامان نمی رسد. یكی نهادهای حاكمیتی، دیگر كاربران، و بالاخره مدیران كانال ها، سایت ها وصفحات. البته واقعیت این است كه با توجه به حجم محتوا و تعداد زیاد كاربران، نظارت بر همه آنها توسط مدیران امكان پذیر نیست. به همین خاطر، هر یك از ما كاربران هم باید از یك طرف آموزش های لازم برای استفاده درست از آن را فرابگیریم و از سوی دیگر بر رفتار خود و دیگران در این فضا نظارت كنیم.
  4. قرآن كریم ما را از پیروی كسانی كه مانع رسیدن خیر به دیگران می شوند منع كرده است (وَ لا تُطِعْ ]…[ مَّنَّاعٍ لِّلْخَیرِ؛ سوره قلم، آیه ۱۲). امروزه فراهم كردن استفاده از امكانات فضای مجازی یكی از مصادیق بارز كارهای خیر است. بنابراین وظیفه اخلاقی و انسانی ماست كه با رفتار مسوولانه، این فضا را به دیواری برای تبلیغ و ترویج رفتارهای اخلاقی تبدیل كنیم، نه سدی برای مانع شدن از كارهای نیك. دود كارهای غیراخلاقی در این فضا به چشم همه مان می رود.

پاسخ دهید