وقتی کیهان به دست ولایتی گزک داد!

در سال ۷۲ دکتر ولایتی وزیر خارجه دولت مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی، در مقر سازمان ملل با عمرو موسی وزیر خارجه وقت مصر ملاقات و گفتگو می کند و این در شرایطی بود که رابطه و مذاکره با مقامات مصر از خطوط قرمز سیاست خارجی ایران بود.

روزنامه کیهان بی اطلاع از این که این دیدار در یکی از جلسات شورای عالی امنیت ملی تصویب شده و به تایید مقام رهبری نیز رسیده است، با درج مقاله ای به قلم یکی از دیپلماتهای وزارت خارجه – و البته با اسم مستعار – که او نیز از مصوبه شورای عالی امنیت ملی بی اطلاع بود، به انتقاد از این دیدار و دکتر ولایتی به خاطر نقض خط قرمز سیاست خارجی پرداخت.

دکتر ولایتی که پیش از این نیز مکرر – به خصوص در مورد حلقه نیویورک- مورد انتقاد کیهان قرار گرفته بود، با مشاهده مقاله کیهان در انتقاد از دیدار با عمرو موسی، پس از بازگشت از نیویورک با دفتر رهبری – حضوری یا تلفنی – تماس می گیرد و به شدت گله مند می شود که چرا کیهان از دیداری که با تصویب و تایید رهبری بوده، انتقاد و خرده گیری کرده است.

از دفتر رهبری تماس گرفته شد که به دیدار مقام معظم رهبری بروم. به اتفاق حجت الاسلام معلی عضو سردبیری روزنامه به محضر رهبری رسیدیم. ایشان در این جلسه که حجت الاسلام و المسلمین حجازی هم حضور داشت، ابتدا به ستایش از مواضع روزنامه کیهان بویژه در مسائل فرهنگی و موضوع تهاجم فرهنگی پرداختند و فرمودند: من از مواضع (اصولی) کیهان پیوسته در نزد مسئولان حمایت می کنم و هر گاه مسئولی می خواهد علیه کیهان و شما حرفی بزند، گویا می خواهد علیه فررند من سخنی بگوید، لذا ابتدا زمینه سازی و مقدمه چینی می کند و بعد حرفش را می زند.

ایشان پس از این مقدمه چینی و زمینه سازی، گفتند: چرا در کیهان علیه آقای ولایتی به خاطر دیدار با وزیر خارجه مصر که تصمیم نظام بود، نوشتید؟ شما باید سنجیده تر با مسائل برخورد کنید.

در پاسخ گفتم: ما از این که این دیدار قبلا در شورای عالی امنیت ملی تصویب شده، تا الان اطلاعی نداشتیم و بدیهی بود که اگر مطلع بودیم، چنین مقاله ای را منتشر نمی کردیم.

این واقعه و دیدار البته به پایان انتقادات کیهان از وزارت خارجه و دکتر ولایتی نیانجامید و قرار هم نبود به چنین نتیجه ای بیانجامد.

پاسخ دهید