به گزارش روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان قم، حجت‌الاسلام محسن مهاجرنیا با اشاره به نام گذاری روز پنجم ذی القعده با عنوان روز گرامیداشت امام زادگان، اظهار کرد: با رویکرد کلامی، سیاسی وتاریخی امامزادگان بخشی از هویت مکتبی شیعه هستند و به دلیل ارتباط مستقیم با جوهره تشیع یعنی امامت، با باورهای اعتقادی و شعائر ایدئولوژیک ما گره خورده اند.

وی با اشاره به اینکه نقش اسوه و الگوی معنویت و قداست امامان معصوم (ع) در عصر غیبت به امامزادگان منتقل شده است افزود: این نقش تاریخی از زمانی که نسل بنی الزهراء (ع) هم به جهت تبلیغی و هم به دلیل تحت فشار بودن توسط عباسیان به سمت مشرق سرازیر شدند، وجود داشته و به مرور زمان تقویت گردیده است.

استاد حوزه علمیه قم ادامه داد: پیوند قلبی هر معتقدی با این ذوات مقدسه آنها را به مهم‌ترین پناهگاه در ایجاد معنویت و عشق و صفا و بغض تاریخی علیه ظلم و ستم به اهل البیت (ع) کرده است. فراتر از این ظواهر کرده است.

مهاجر نیا با تاکید براینکه جایگاه این امام زادگان محصور در بارگاه مجلل و وسعت حرم و در سطح مسجد نیست، عنوان کرد: تلقی عمومی شیعه آن است که امامزادگان همانند ائمه اطهار (ع) حلقه اتصال و ارتباط باورهای معنوی و اعتقادی با خداوند هستند و آنها بخشی از دستگاه ربوبیت الهی به شمار می‌روند و عشق به آنها عشق به خداست و زیارت آنها خشوع و خضوع در برابر خداست.

وی با بیان اینکه دوگانگی میان عشق به این انسان‌های کامل و اسوه با عشق به ذات ربوبی نیست، عنون کرد: بنابراین وظیفه همه معتقدان و به ویژه اداره اوقاف و اموره خیره آن است که فراتر از تکریم صوری و ظاهرسازی بقاع متبرک به تعظیم عظمت قدسی و نقش معرفتی و اعتقادی و معنویتی آنها در ارتقاء مکتب و مؤمنان اهتمام ورزند.

این پژوهشگر اضافه کرد: اداره اوقاف به عنوان نهادی که متصدی اصلی بقاع متبرکه به شمار می‌رود

باید در شناسایی جایگاه معنوی و معرفتی و هویتی امامزادگان تلاش کند و با تدوین شجره نامه‌های موردی و یا عمومی و بیان فضایل اخلاقی و معنوی ائمه (ع) و فرزندان انقلابی و برجسته آنها، حرم آنها را به دانش افزایی مکتبی و ارتقاء معنویت و ارتباط با ارزش‌های والای اخلاقی و اشراب روح معنویت الهی کند.

مهاجر نیا اضافه کرد: بازسازی معرفتی جایگاه امامزادگان در چارچوب الگوها و اسوه‌های سبک زندگی دینی و در مستوای جاودانگی و سرزندگی مکتب اهل البیت (ع) وبازسازی معرفتی وجایگاه دائمی امامزادگان متناسب با دنیای امروز و زندگی پیشرفته امروزی از جمله اقداماتی است که اداره اوقاف باید به آنها توجه جدی داشته باشد.

وی افزود: تحقیق همه جانبه‌ایدرباره ماجرای هجرت، استقامت، جهاد و مبارزه نسل انقلابی ائمه (ع) و انتقال آن به نسل جوان و علاقمند به پژوهش و دانایی نسبت به هویت تاریخی امامان و نسل‌های آنها و همچنین پیرایش چهره نورانی نسل ائمه (ع) و خرافات زدایی از مشاهد مشرفه و زیارت گاه‌ها از دیگراقداماتی است که باید در دستور کار قرار بگیرد

ادامه دارد…

پاسخ دهید