به گزارش خبرآنلاین حجت الاسلام والمسلمین دکتر مهاجرنیا در دومین نشست کرسی‌های آزاد اندیشی که با موضوع بازخوانی «آینده احزاب و تشکل های سیاسی در نظام ولایی» برگزار شد، گفت: این قاعده پذیرفته شده‌ای در دنیا است که حزب سیاسی در چارچوب نظام سیاسی تعریف می شود، بنابراین احزاب اسلامی هم باید خود را با نظام ولایی مطابقت بدهند.
مطلب کامل در اینجا

استاد حوزه و دانشگاه گفت: نظام ولایی نمی‌تواند حزب باتعریف غربی‌اش را به‌طور کامل بپذیرد همانطوری که نظام های غربی هم تحمل یک حزب اسلامی را در درون نظامشان ندارند و این طبیعی است.

  • وی در ادامه افزود: ما برای این‌که حزب اسلامی ایجاد کنیم، باید آن را بر اساس مبانی فقهی بازخوانی و بازسازی کنیم و متناسب با شرایط و اقتضائات و نیازهای امروز جامعۀ تعریف کنیم .
  • این پژوهشگر مسائل سیاسی کشور با بیان این‌که مهم‌ترین تعریف‌های صاحب‌نظران غربی برای حزب، رقابت برای به‌دست آوردن قدرت است، اظهار کرد: به‌همین دلیل، در تمام جهان، احزاب برای خود رقیبی درست می‌کنند تا فلسفۀ تحزب ازبین نرود. اگر در جایی هم مانند چین تک‌حزبی وجود دارد، دیگر عملاً به آن حزب نمی‌گویند؛ چراکه تمام ارکان قدرت در همان تک‌حزب حضور دارند و درنتیجه، رقابتی وجود ندارد.
  • مهاجرنیا افزود: در سال‌های اول انقلاب نیز حزب جمهوری‌اسلامی به‌خاطر صیانت از دستاوردهای نظام و تربیت و سازماندهی کادرهای اجرایی نظام و مقابله با جریان‌های اپوزیسیونِ انقلاب تشکیل شد. وقتی آن جریان‌ها ازبین رفتند، حزب بی‌رقیب ماند و فعالیت‌های حزب هم کمرنگ شد.

پاسخ دهید