عصر روز جمعه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ جلسه‌ای با حضور تنی چند از دانشجویان تاریخ‌پژوه و دوستان و اساتید از جمله استاد گرامی جناب آقای رسول جعفریان با آقای ویلفرد مادلونگ از میهمانان ویژه کنگره نقش شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی در محل هتل المپیک تشکیل شد.

وی آلمانی‌الاصل و ساکن انگلستان است که ۸۸ سال از عمرش می‌گذرد و اسلام‌پژوه و تشیع‌پژوهی نام‌آشنا در ایران و مؤلف کتاب معروف «جانشینی محمد صلی‌الله علیه و آله» است. این کتاب که از سوی بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی چاپ شده است، در ششمین دوره کتاب سال جمهوری  اسلامی ایران در سال ۱۳۷۷ ش. و دومین دوره کتاب سال ولایت در سال ۱۳۷۹ ش. و نیز نخستین جشنواره کتاب امامت و ولایت در استان خراسان در سال ۱۳۷۹ ش. مؤفق به کسب رتبه و جایزه شد ولی مدت‌هاست که تجدید چاپ نشده است.

نشست روز جمعه با ایشان حدود دو ساعت به درازا انجامید و بر اساس قرار قبلی به پرسش و پاسخ گذشت. مادلونگ که دیگر نشاط و توانایی پیشین خود را ندارد عملاً در پاسخ دقیق به پرسش‌های دوستانی که روی همه یا بخشی از آثار او با حوصله مطالعه انتقادی کرده بودند ناتوان بود، البته این ناتوانی بیش از آن که به ظرفیت علمی او برگردد، ریشه در وضعیت جسمی و عدم تمرکز او داشت. البته تقریبا پاسخ اولیه مادلونگ به پرسش‌های اصلی این بود که آن چه نوشته‌ام نظر قبلی من بوده است و اکنون همان نظر را ندارم.

این جلسه که زبان پرسش و پاسخ‌ها آمیخته‌ای از عربی و انگلیسی بود، ضبط صوتی شده است و امیدوارم روزی یکی از حاضران در جلسه همت کند و گزارشی ویراسته از مجموع پرسش و پاسخ‌های ارائه شده در جلسه را مدون و به جامعه علمی عرضه کند.

حاضران در این تصویر به ترتیب از چپ به راست عبارتند از (ایستاده): دکتر حسین حسینیان مقدم، دکتر حسین عبدالمحمدی، پروفسور ویلفرد مادلونگ، این جانب، دکتر حمیدرضا مطهری، دکتر محمد جاودان، دکتر سیدقاسم رزاقی موسوی. (نشسته): خانم طاهره علیدوست، خانم ناهید طیبی، خانم دکتر زهرا روح‌الهی امیری و خانم راحله ضائفی.

در این تصویر هم از چپ به راست این افراد حضور دارند (ایستاده): یکی از دوستان دانشگاه ادیان و مذاهب، دکتر حسین ایزدی، دکتر حسین حسینیان مقدم، دکتر حسین عبدالمحمدی، پروفسور ویلفرد مادلونگ، این جانب، دکتر حمیدرضا مطهری، دکتر محمد جاودان، دکتر سیدقاسم رزاقی موسوی. (نشسته): دکتر محمدسعید نجاتی، دکتر حمیدرضا شریعتمداری، دکتر احمد بهشتی‌مهر، دکتر منصور داداش‌نژاد.

پاسخ دهید