۱. چهره جوان هم وطنمان کم و بیش شبیه یکی از فوتبالیست های معروف تیم بارسلونا است. اگر چند سال قبل بود او به طور معمول به زندگی روزمره اش ادامه می داد، ولی امروزه به مدد شبکه های اجتماعی همه ما کاربران تنوع طلب و بی فکر دست به کار می شویم و یک شباهت ظاهری، که نه فضیلتی محسوب می شود نه خود فرد در به وجود آمدنش نقشی داشته است، را سوژه قرار می دهیم و با انتشار عکس و ویدیو و مطالب شوخی و جدی موجب یک شهرت بادآورده برای او می شویم. علاقه خود او به مشهور شدن هم آتش ماجرا را تندتر می کند. مردم با او عکس می گیرند. به خارج از کشور می رود و در مسابقه ای که فوتبالیست اصلی وجود دارد شرکت می کند و چهره اش را روی بیلبورد استادیوم آنجا نشان می دهند.
۲. این جوان ساده دل و کسانی چون او از این نکته غافل اند که فضای مجازی به همان اندازه که شهرت ساز است تخریب گر هم هست. چنین شهرت بی مقدمه و حضور مداوم در جلوی دوربین ها و در فضای مجازی روند زندگی فرد را تغییر می دهد و وادارش می کند که متناسب با این شباهت، هر روز نقش جدیدی بازی کند و از آنچه واقعا هست یا می تواند باشد دورتر شود. کسانی چون او هم اکنون مجبورند در ازای مطالبی که از آنها منتشر می کنیم به ما ساکنان فضای مجازی باج دهند؛ حتی اگر این کار به قیمت نابود کردن خود واقعی و هرز دادن استعدادهایی باشد که خداوند در وجود آنها نهاده است.
۳. ای کاش کسی به آنان که به شهرت های بادآورده ناشی از فضای مجازی دل خوش کرده اند می گفت که نگاه ما کاربران به آنها نگاهی ابزاری است و تا وقتی به شهرت شان کمک می کنیم که برایمان سرگرم کننده باشند و بتوانند تعداد مخاطبان کانال ها و صفحات مجازی مان را افزایش دهند. ای کاش کسی فهرست افرادی که طی چند سال اخیر قربانی تنوع طلبی و بی اخلاقی ما شده اند را به آنان نشان می داد تا بدانند ما کاربران فضای مجازی، بر خلاف ادعای مان، بسیار بی رحم ایم و به مجرد این که یک سوژه جدید پیدا کردیم آنها را با همه مشکلات و دردسرهای شان تنها می گذاریم؛ بدون این که از نظر اخلاقی خود را در این زمینه مسوول بدانیم.
۴. امروز ویدیویی در فضای مجازی منتشر شد که نشان می داد چگونه آن فوتبالیست معروف با ماشین خود از کنار بدل ایرانی اش گذشت، بدون این که کمترین توجهی به او داشته باشد. دیدن چهره این هم وطنمان در این ویدیو به همان اندازه ناراحت کننده بود که تصاویرش در نخستین روزهای مشهور شدن.
۵. هرگونه تلاش برای مشهور شدن خود یا مشهور کردن دیگران در فضای مجازی، نوعی مسوولیت اخلاقی ایجاد می کند. بنابراین بهتر است از این به بعد قبل از قدم برداشتن در این وادی ببینیم آیا توان تحمل چنین مسوولیت سنگینی را داریم.
۶. هنوز ماجرای آن جوان تمام نشده که سوژه جدید از راه رسید. از چند روز قبل تصویر یک روحانی در فضای مجازی منتشر شده که شباهتی با آن فوتبالیست معروف دارد. و باز کاربران دست به کار شدند. چه می شد اگر این همت و توان صرف معرفی شخصیت های علمی، مذهبی، ادبی، ملی و تاریخی مان می شد؟

پاسخ دهید