آقای سید مصطفی محقق داماد اخیرا اظهار داشته است:

«اگر گوش کنیم در منطقه ما صدای کشت و کشتار زنان، کودکان و مردان را می‌شنویم که در جنگ کشته و سربریده می‌شوند، این جنگ به نام دین و خدا انجام می‌شود. من منکر نیستم نباید همه آدم کشی‌های قرن بیستم را به نام دین تمام کرد، اما به نظر من دین بیشتر از سرطان انسان‌ها را کشته است.
دین در طول تاریخ عامل مهمی در خونریزی بوده است؛ به اعتقاد من دینی آدم‌ها را کشته که تبدیل به ایدئولوژی شده است، پس عقیده رادیکال، انسان‌ها را می‌کشد. یکی از نهادهایی که سبب عداوت، تلخ گویی، بدگویی و دشمنی نسبت به دیگران شده همین نهاد مقدس امر به معروف و نهی از منکر و بدفهمی آن است. یک نهاد دیگر هم نهاد جهاد است.»

اگر گوینده این سخنان مجهول بود، ذهن انسان به این سو می رفت که گوینده یا فردی دین ستیز است و یا فرد عوامی که از بدیهیات تاریخ جنگها و خونریزی ها بویژه در دوران معاصر و همین سالهای جاری بی خبر است و به همین دلیل دین را عامل اصلی خونریزی ها و کشتارها دانسته که برای بشریت از سرطان هم کشنده تر بوده است!

لازم است در این مورد، به چند واقعیت از تاریخ جنگها اشاره شود تا بطلان این گونه حرف زدنها و رجز خوانی ها علیه دین روشن شود:

۱. ایران و روم از قبل از میلاد تا پایان ساسانیان ۷۰۰ سال با هم جنگیدند و بارها سرزمینهای یکدیگر را ویران کردند و صدها هزار نفر از یکدیگر را صرفا به خاطر کشورگشایی و انتقام گیری بدون انگیزه های دینی و در میان بودن پای دینی الهی و توحیدی، کشتند.

۲. در جنگ جهانی اول که از ماه اوت ۱۹۱۴ تا نوامبر ۱۹۱۸ رخ داد و تلفات بی سابقه ای از نظامیان در تاریخ جنگها بر جای گذاشت، به یمن! پیشرفتهای علمی مدرن، برای نخستین بار از سلاح‌های شیمیایی استفاده شد و به گونه‌ای انبوه مناطق غیرنظامی بمباران هوایی شدند و کشتار غیرنظامیان در ابعادی گسترده رخ داد. این جنگ بیش از ۳۰ میلیون کشته و زخمی بر جای گذاشت.
در این جنگ انگیزه های دینی نقشی نداشت و کشورهای درگیر جنگ عمدتا کشورهای پیشرفته و صنعتی اروپایی بودند.

۳. جنگ جهانی دوم (۱۹۳۹ـ ۱۹۴۵) گسترده‌ترین جنگ جهانی تاریخ بشر بود که در آن بیش از ۱۰۰ میلیون نفر از قریب به سی کشور مختلف به صورت مستقیم در آن جنگیدند. در طول این جنگ کشورهای مختلف تمامی توان اقتصادی، صنعتی و علمی خود را صرف جنگ کردند. در طول جنگ جهانی دوم بیش از ۵۰ میلیون نفر کشته شدند که این آمار خونین‌ترین درگیری انسان در طول تاریخ بشریت است. در این جنگ بود که برای اولین بار از سلاح اتمی برای قتل عام غیر نظامیان توسط آمریکا استفاده شد. در این جنگ نیزانگیزه های دینی (از نوع مسیحی و یهودی و اسلامی و …) نقشی نداشت و نامی از خدا مطرح نبود و جهانخواری و درنده خویی نظامهای سیاسی و ایدئولوژیهای مدرن حرف اول را می زد.

۴. قریب به هفت دهه است که بدترین و بی رحمانه ترین کشتارها و ترورها در فلسطین اشغالی علیه مسلمانان توسط رژیم جعلی صهیونیستی صورت می گیرد. رژیم صهیونیستی نیز رژیمی مدرن و سکولار و مورد حمایت تمام عیار انگلیس و آمریکا بوده و علاوه بر مسلمانان عموم متدینین یهودی و مسیحی از این رژیم و جنایاتش تبری می جویند.

۵. و اما کشتارها و نبردهای خونین و عملیات تروریستی و انتحاری چند سال اخیر در سوریه و عراق و برخی کشورهای دیگر که دستمایه دین ستیزی عده ای از روشنفکران سکولار و غرب باور شده تا همه عقده های ضد دینی و ضد الهی خود را یک جا خالی کنند، محصول راهبرد سیاسی چند دهه اخیر آمریکا و دول اروپایی برای گسترش هژمونی خود بر دنیا و ایجاد خاورمیانه جدید بوده است. جریانات تکفیری داعش و القاعده و … که در خط مقدم این کشتارها و جنایتها هستند، به اعتراف مکرر خود مقامات آمریکایی و اروپایی، دست پرورده آنان بوده اند (فیلم اعتراف کلینتون: yon.ir/A8s7r ) و تا همین امروز همچنان از سوی آمریکاییها در سوریه حمایت تسلیحاتی و لجستیکی می شوند.
بنا بر این در اینجا هم متهم اصلی، نظامهای سیاسی و امپریالیستی مدرن و غربی هستند و متهم ردیف دوم جریان دینی تکفیری برآمده از ایدئولوژی وهابی دولت عربستان سعودی است که آن هم تمام حیات و قوامش وابسته به آمریکایی ها و اروپایی هاست و بخش عمده جهان اسلام اعم از سنی و شیعه با این ایدِئولوژی مخالفت کرده اند.

و تازه ترین خبر این که از آغاز سال ۲۰۱۷ میلادی بیش از ۴۲ هزار کشته و زخمی نتیجه حملات مسلحانه در داخل جامعه پیشرفته و مدرن و سکولار آمریکا توسط شهروندان آمریکایی علیه هموطنانشان بدون انگیزه های دینی و مذهبی بوده است.

بنا بر این روشنفکران شیفته غرب باید از تبلیغات خصمانه خود علیه خداوند و ادیان الهی به بهانه های واهی دست بردارند، چرا که متهم اصلی خشونت در جهان معاصرایدئولوژی های مدرنی نظیر لیبرالیسم و کاپیتالیسم و ناسیونالیسم و سکولاریسم و نظامهای سیاسی برساخته آنها است و نه ادیان الهی.

البته این که در میان فرق دینی جریانهای منحرف و وحشی ای مانند داعش والقاعده وجود دارد و باید مبانی فکری و عقیدتی آنان بر اساس آموزه های اصیل و درست دینی نقد و رد شود بحثی نیست اما تا وقتی که زهدان امپریالیسم آمریکایی و غربی این منحرفان دینی را در خود پرورش می دهد تا آلت فعل گسترش هژمونی آن در منطقه و دنیا باشند، نباید امید زیادی به محو این جریانها داشت.

دیدگاه‌ها

  1. طلبه

    سلام علیکم . استاد محترم . هر طلبه تازه کاری این را در علم اصول خوانده است که » اثبات شیء نفی ما عدا نمی کند .» فتامل. با احترام

پاسخ دهید